  • CBC2012T100MR
CBC2012T100MR
advertisement
Manufacturer No:
CBC2012T100MR
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-CBC2012T100MR
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CBC2012T100MR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CBC2012T100MR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CB, C Type
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    340mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Inductance
    10μH
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm
  • Frequency - Self Resonant
    40MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    2.52MHz
  • Current - Saturation
    240mA
  • Rated Current-Max
    0.24A
  • Height Seated (Max)
    0.057 1.45mm