  • CB167I0104JBC
CB167I0104JBC
advertisement
Manufacturer No:
CB167I0104JBC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CB167I0104JBC
Package:
Datasheet:
Description:
100nF Film Capacitor SMD/SMT 200V-DC POLYETHYLENE NAPHTHALATE
Step5Bar-code shipping tag
CB167I0104JBC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYETHYLENE NAPHTHALATE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Size Code
    4030
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    4mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    7.6mm