  • CB10MV474K
CB10MV474K
advertisement
Manufacturer No:
CB10MV474K
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-CB10MV474K
Package:
Datasheet:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole CB10V 470K 10% HEX
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CB10MV474K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    CB10, Citec
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.433 x 0.386 Face x 0.236 H 11.00mmx9.80mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin, Pin
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    470kOhms
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    150mW
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Depth
    11mm
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • ELV
    Compliant
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Height
    5.0038mm
  • Length
    9.8mm
  • Width
    9.8044mm