  • CB017D0272JBA
CB017D0272JBA
advertisement
Manufacturer No:
CB017D0272JBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CB017D0272JBA
Package:
Datasheet:
Description:
2.7nF Film Capacitor SMD/SMT 50V-DC 40V-AC POLYETHYLENE NAPHTHALATE
Step5Bar-code shipping tag
CB017D0272JBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYETHYLENE NAPHTHALATE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.7nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Size Code
    1206
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    1.15mm
  • Length
    3.3mm
  • Width
    1.6mm