  • CAHCT1G125QDCKRQ1
CAHCT1G125QDCKRQ1
advertisement
Manufacturer No:
CAHCT1G125QDCKRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CAHCT1G125QDCKRQ1
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
CAHCT1G125QDCKRQ1
Purchasing and Inquiry
CAHCT1G125QDCKRQ1 Overview
Logical driver uses a neat 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 3V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 8mA 8mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). Digital buffer is one of the Automotive, AEC-Q100, 74AHCT series devices. 5 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This buffer driver is part of the AHCT/VHCT/VT family of parts. 5 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 5 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "HCT1G125" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 10μA. It is recommended to use a 5V power supply. It is generally sold in TR package. 1 bits are included within the electrical component. 1 channels for high quality communication. Wireless transceiver is able to output 3 lines.
CAHCT1G125QDCKRQ1 Features
Bus Driver/Transceivers
CAHCT1G125QDCKRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments CAHCT1G125QDCKRQ1 Buffers & Transceivers applications.
  • Optical sub-assembly (OSA)
  • TV signal transmission
  • Home theater wiring-free
  • Remote controls
  • Thermal management
  • interconnection between computers
  • Interconnection between switches and computers
  • AV receiver
  • Switching system
  • Mainframes, workstations or storage devices
Step5Bar-code shipping tag
CAHCT1G125QDCKRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74AHCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    HCT1G125
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    18 ns
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Output Lines
    3
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm