  • C941U152MYWDCA7317
C941U152MYWDCA7317
advertisement
Manufacturer No:
C941U152MYWDCA7317
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C941U152MYWDCA7317
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Description:
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 1500pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
C941U152MYWDCA7317
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    C900AC SFTY X1-400 Y2-250
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    400VAC
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm