  • C5E-24C124-C14-9
C5E-24C124-C14-9
advertisement
Manufacturer No:
C5E-24C124-C14-9
HK JDW NO:
798-C5E-24C124-C14-9
Package:
Datasheet:
C5E-24C124-C14-9
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C5E-24C124-C14-9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
  • Shield Material
    Aluminum; Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Conductors
    8 (4 Pair Twisted)
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Multi-Pair, Cat5e
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.282 (7.16mm)
  • Conductor Insulation
    Foam Fluorinated Ethylene-Propylene (FFEP)
  • Shield Type
    Foil, Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Length
    1.00' 0.30m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0150 0.381mm