  • C4GAFUC4250AA0J
C4GAFUC4250AA0J
advertisement
Manufacturer No:
C4GAFUC4250AA0J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C4GAFUC4250AA0J
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
2.5μF Film Capacitor 5% Axial POLYPROPYLENE
Step5Bar-code shipping tag
C4GAFUC4250AA0J
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYPROPYLENE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.5μF
  • Packing Method
    BULK
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Length
    33mm