  • C3216X5R2E333K160AA
C3216X5R2E333K160AA
advertisement
Manufacturer No:
C3216X5R2E333K160AA
HK JDW NO:
769-C3216X5R2E333K160AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
C 0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 13
Step5Bar-code shipping tag
C3216X5R2E333K160AA
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Composition
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    250V