  • C3216JB1C225KT
C3216JB1C225KT
advertisement
Manufacturer No:
C3216JB1C225KT
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C3216JB1C225KT
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
2.2μF 16V Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations Ceramic
Quantity:
In Stock : 15662
Step5Bar-code shipping tag
C3216JB1C225KT
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
  • Size Code
    1206
  • Height
    1.15mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm