  • C316C181J1G5TA
C316C181J1G5TA
advertisement
Manufacturer No:
C316C181J1G5TA
HK JDW NO:
417-C316C181J1G5TA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
180pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Dipped
Quantity:
In Stock : 1776
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C316C181J1G5TA
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2017
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    Bulk
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Height
    5.84mm
  • Length
    3.81mm
  • Width
    2.54mm