  • C2012Y5V1C475ZT
C2012Y5V1C475ZT
advertisement
Manufacturer No:
C2012Y5V1C475ZT
HK JDW NO:
769-C2012Y5V1C475ZT
Package:
0805
Datasheet:
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor 80% -82/+22% ppm/°C 2 Terminations 0805
Quantity:
In Stock : 4647
Step5Bar-code shipping tag
C2012Y5V1C475ZT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -82/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    16V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm