  • C2012X5R1H475K125AB
C2012X5R1H475K125AB
advertisement
Manufacturer No:
C2012X5R1H475K125AB
HK JDW NO:
769-C2012X5R1H475K125AB
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012X5R1H475K125AB Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.With a voltage of 50V, it can operate.
C2012X5R1H475K125AB Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C2012X5R1H475K125AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012X5R1H475K125AB applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C2012X5R1H475K125AB
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Material
    Ceramic
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X5R
  • Voltage
    50V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm