  • C2012JB1C335M125AC
C2012JB1C335M125AC
advertisement
Manufacturer No:
C2012JB1C335M125AC
HK JDW NO:
769-C2012JB1C335M125AC
Description:
C 3.3μF 16V Ceramic Capacitor ±20% JB 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -25°C~85°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 2637
Step5Bar-code shipping tag
C2012JB1C335M125AC
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
    0805 (2012 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm