  • C1U-W-1200-12-TA2C
C1U-W-1200-12-TA2C
advertisement
Manufacturer No:
C1U-W-1200-12-TA2C
HK JDW NO:
540-C1U-W-1200-12-TA2C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C1U-W-1200-12-TA2C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Rack
  • Mounting Type
    Rack Mount
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Series
    C1U-W-1200 (1200W)
  • Size / Dimension
    14.20Lx5.50W x 1.67 H 360.7mmx139.7mmx42.4mm
  • Feature
    Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Front End
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1200W
  • Additional Feature
    ALSO 5V STANDBY OUTPUT AVAILABLE; ACTUAL SUB GROUP IS APSM UPFP
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    1.2kW
  • Max Power Dissipation
    1.2kW
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cCSAus, TUV
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    98.3A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    98.3A
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Current - Output 1
    98.3A
  • Max Output Power
    1.2kW
  • Minimum Load Required
    Yes
  • Ripple Voltage (Main Out)
    0.04242Vrms
  • Height
    42.418mm