  • D1U-H-2800-52-HB1DC
D1U-H-2800-52-HB1DC
advertisement
Manufacturer No:
D1U-H-2800-52-HB1DC
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-D1U-H-2800-52-HB1DC
Package:
Description:
Switching Power Supplies 2800W -52Vmain 12Vsb Droop Current Share
Step5Bar-code shipping tag
D1U-H-2800-52-HB1DC
    Select All
  • Mount
    Rack
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Series
    D1U-H-2800 (2800W)
  • Size / Dimension
    11.69Lx5.51W x 1.61 H 321.5mmx140.0mmx41.0mm
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power (Watts)
    2800W
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    2.8kW
  • Max Power Dissipation
    2.8kW
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-X7
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    cCSAus, TUV
  • Efficiency
    91.6%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    -52V
  • Max Output Current
    54A
  • Input Voltage-Nom
    220V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    170V~264VAC
  • Output Current
    54A
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Total Power Output-Max
    2800W
  • Minimum Load Required
    Yes
  • Height
    41mm
  • Length
    289mm