  • C1608Y5V1C224ZT
C1608Y5V1C224ZT
advertisement
Manufacturer No:
C1608Y5V1C224ZT
HK JDW NO:
769-C1608Y5V1C224ZT
Package:
Ceramic
Datasheet:
C1608Y5V1C224ZT
Description:
220nF Ceramic Capacitor -20% -82/+22% ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Quantity:
In Stock : 13303
Step5Bar-code shipping tag
C1608Y5V1C224ZT
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    -20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -82/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
  • Size Code
    0603
  • Length
    1.6mm