  • C1608X7S0J475M080AC
C1608X7S0J475M080AC
advertisement
Manufacturer No:
C1608X7S0J475M080AC
HK JDW NO:
769-C1608X7S0J475M080AC
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 1332
Step5Bar-code shipping tag
C1608X7S0J475M080AC
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm