  • C1608X7R1H102MT
C1608X7R1H102MT
advertisement
Manufacturer No:
C1608X7R1H102MT
HK JDW NO:
769-C1608X7R1H102MT
Package:
0603
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
Quantity:
In Stock : 9677
Step5Bar-code shipping tag
C1608X7R1H102MT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7/13 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm