  • C1608X6S1C225M
C1608X6S1C225M
advertisement
Manufacturer No:
C1608X6S1C225M
HK JDW NO:
769-C1608X6S1C225M
Description:
2.2μF Ceramic Capacitor 22% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 17198
Step5Bar-code shipping tag
C1608X6S1C225M
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Temperature Coefficient
    22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    0603
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm