  • C1608X5R1H473K
C1608X5R1H473K
advertisement
Manufacturer No:
C1608X5R1H473K
HK JDW NO:
769-C1608X5R1H473K
Description:
47nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Quantity:
In Stock : 15167
Step5Bar-code shipping tag
C1608X5R1H473K
  • Package / Case
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Size Code
    0603
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm