  • C1220X7R1H103K
C1220X7R1H103K
advertisement
Manufacturer No:
C1220X7R1H103K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1220X7R1H103K
Package:
0508 (1220 Metric)
Datasheet:
C1220X7R1H103K
Description:
C 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
Quantity:
In Stock : 8177
Step5Bar-code shipping tag
C1220X7R1H103K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    850μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm