  • C1220X5R1H473M
C1220X5R1H473M
advertisement
Manufacturer No:
C1220X5R1H473M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1220X5R1H473M
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
C1220(1H,B/X5R/X7R) 0.047μF 50V Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Quantity:
In Stock : 12947
Step5Bar-code shipping tag
C1220X5R1H473M
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    C1220(1H,B/X5R/X7R)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Packing Method
    BULK
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Size Code
    0508
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    0.85mm
  • Length
    1.25mm
  • Width
    2mm