  • C1206X241G8HAC7800
C1206X241G8HAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C1206X241G8HAC7800
HK JDW NO:
417-C1206X241G8HAC7800
Description:
SMD Comm X8R HT150C Flex 240pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1206X241G8HAC7800
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm X8R HT150C Flex
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    Low ESL, Soft Termination, High Temperature
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    240pF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Thickness (Max)
    0.039 0.98mm