  • C1005X8R1H151K
C1005X8R1H151K
advertisement
Manufacturer No:
C1005X8R1H151K
HK JDW NO:
769-C1005X8R1H151K
Package:
Datasheet:
Description:
150pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 10181
Step5Bar-code shipping tag
C1005X8R1H151K
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X8R
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm