  • C1005X5R1E103K
C1005X5R1E103K
advertisement
Manufacturer No:
C1005X5R1E103K
HK JDW NO:
769-C1005X5R1E103K
Package:
Datasheet:
C1005X5R1E103K
Description:
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 12305
Step5Bar-code shipping tag
C1005X5R1E103K
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm