  • C1005X5R1C104K
C1005X5R1C104K
advertisement
Manufacturer No:
C1005X5R1C104K
HK JDW NO:
769-C1005X5R1C104K
Package:
Datasheet:
Description:
100nF Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 9184
Step5Bar-code shipping tag
C1005X5R1C104K
    Select All
  • Number of Pins
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Dielectric
    X5R
  • Length
    1mm