  • C1005X5R1A225K050BC
C1005X5R1A225K050BC
advertisement
Manufacturer No:
C1005X5R1A225K050BC
HK JDW NO:
769-C1005X5R1A225K050BC
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005X5R1A225K050BC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.The unit can operate at 10V Volts DC - Rated DC.
C1005X5R1A225K050BC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
C1005X5R1A225K050BC Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005X5R1A225K050BC applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C1005X5R1A225K050BC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    10V
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm