  • C0816X7R1C223M050AC
C0816X7R1C223M050AC
advertisement
Manufacturer No:
C0816X7R1C223M050AC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0816X7R1C223M050AC
Package:
0306 (0816 Metric)
Description:
C 0.022μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0306 (0816 Metric)
Quantity:
In Stock : 12206
Step5Bar-code shipping tag
C0816X7R1C223M050AC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0306 (0816 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Case Code (Metric)
    0816
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Height
    0.5mm
  • Length
    0.8mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm