  • C0805X105K8NAC7800
C0805X105K8NAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C0805X105K8NAC7800
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0805X105K8NAC7800
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
SMD Comm X8L HT150C 1μF Ceramic Capacitor ±10% X8L 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0805X105K8NAC7800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm X8L HT150C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination, High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X8L
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm