  • C0805C185K8RAC7800
C0805C185K8RAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C0805C185K8RAC7800
HK JDW NO:
417-C0805C185K8RAC7800
Package:
0805
Datasheet:
Description:
1.8μF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Quantity:
In Stock : 17999
Step5Bar-code shipping tag
C0805C185K8RAC7800
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm