  • C0603JB0J104K
C0603JB0J104K
advertisement
Manufacturer No:
C0603JB0J104K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0603JB0J104K
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
C0603(0J,B/X5R) 100nF Ceramic Capacitor 10% ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Quantity:
In Stock : 11623
Step5Bar-code shipping tag
C0603JB0J104K
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    C0603(0J,B/X5R)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    10% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Packing Method
    BULK
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    0201
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.3mm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm