  • C0603CH1E150J
C0603CH1E150J
advertisement
Manufacturer No:
C0603CH1E150J
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0603CH1E150J
Package:
0201
Datasheet:
Description:
15pF Ceramic Capacitor 5% 60ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
Quantity:
In Stock : 11980
Step5Bar-code shipping tag
C0603CH1E150J
    Select All
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.3mm
  • Length
    600μm
  • Width
    300μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    60ppm/Cel ppm/°C