  • C0603C471K2RAC
C0603C471K2RAC
advertisement
Manufacturer No:
C0603C471K2RAC
HK JDW NO:
417-C0603C471K2RAC
Package:
0603
Datasheet:
Description:
470pF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
Step5Bar-code shipping tag
C0603C471K2RAC
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    Bulk
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm