  • C0603C0G1E0R3BTQ
C0603C0G1E0R3BTQ
advertisement
Manufacturer No:
C0603C0G1E0R3BTQ
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0603C0G1E0R3BTQ
Package:
Datasheet:
C0603C0G1E0R3BTQ
Description:
300FF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 17813
Step5Bar-code shipping tag
C0603C0G1E0R3BTQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    300FF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    33.3333%
  • Negative Tolerance
    33.3333%
  • Height
    0.3mm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm