  • C052K102M2X5CA7301
C052K102M2X5CA7301
advertisement
Manufacturer No:
C052K102M2X5CA7301
HK JDW NO:
417-C052K102M2X5CA7301
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
C(SIZE)K 1nF Ceramic Capacitor 20% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
C052K102M2X5CA7301
  • Package / Case
    Molded
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Series
    C(SIZE)K
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-C-11015
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    1909
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm