  • C0402JB0J102M020BC
C0402JB0J102M020BC
advertisement
Manufacturer No:
C0402JB0J102M020BC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0402JB0J102M020BC
Package:
01005 (0402 Metric)
Description:
C 1000pF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Quantity:
In Stock : 17665
Step5Bar-code shipping tag
C0402JB0J102M020BC
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.2mm
  • Length
    0.4mm
  • Width
    0.2mm
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm