  • BZX884-B18,315
BZX884-B18,315
advertisement
Manufacturer No:
BZX884-B18,315
HK JDW NO:
554-BZX884-B18,315
Datasheet:
BZX884-B18,315
Purchasing and Inquiry
BZX884-B18,315 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 12.6V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (2%).A reverse leakage current that reaches 50nA is the maximum.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZX884-B18,315 Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX884-B18,315 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX884-B18,315 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX884-B18,315
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Base Part Number
    BZX884B18
  • Impedance
    45Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 12.6V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    45Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%