  • BZT52C7V5 RHG
BZT52C7V5 RHG
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C7V5 RHG
HK JDW NO:
799-BZT52C7V5 RHG
Package:
SOD-123F
Datasheet:
BZT52C7V5 RHG
Description:
ZENER DIODE 15Ohm ±5% 900nA @ 5V -65°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER SOD-123F
Quantity:
In Stock : 11076
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C7V5 RHG
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    900nA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA