  • BZX85C68-TR
BZX85C68-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX85C68-TR
HK JDW NO:
884-BZX85C68-TR
Datasheet:
BZX85C68-TR
Purchasing and Inquiry
BZX85C68-TR Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 51V is required to supply this electrical device.A voltage of 5.88% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.As it has a zener current of 15mA, it has a tremendous amount of design flexibility.
BZX85C68-TR Features
reverse leakage current of 500nA @ 51V
500nA @ 51V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 15mA
BZX85C68-TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX85C68-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    130Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 51V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    130Ohm
  • Test Current
    4mA
  • Reference Voltage
    68V
  • Zener Voltage
    68V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    15mA