  • BZX84C2V4-G3-18
BZX84C2V4-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C2V4-G3-18
HK JDW NO:
884-BZX84C2V4-G3-18
Datasheet:
BZX84C2V4-G3-18
Description:
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C2V4-G3-18
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Weight
    8.788352mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Impedance
    100Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%