  • BZX84C24LT1G
BZX84C24LT1G
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C24LT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C24LT1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C24LT1G
Purchasing and Inquiry
BZX84C24LT1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 16.8V.5.79% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 50nA is the maximum.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 10mA.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 50nA.
BZX84C24LT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA
BZX84C24LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84C24LT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C24LT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C24
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    24V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    70Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    24V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5.79%
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    1.1176mm
  • Length
    3.0226mm
  • Width
    1.397mm