  • BZX84B24-7-F
BZX84B24-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B24-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84B24-7-F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84B24-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84B24-7-F Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 16.8V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.100nA is the maximum reverse leakage current.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX84B24-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 16.8V
100nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZX84B24-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84B24-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B24-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Power Rating
    350mW
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84B24
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    70Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 16.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.4mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C