  • BZX84B5V1-HE3-18
BZX84B5V1-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B5V1-HE3-18
HK JDW NO:
884-BZX84B5V1-HE3-18
Datasheet:
BZX84B5V1-HE3-18
Purchasing and Inquiry
BZX84B5V1-HE3-18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 2μA @ 2V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 2μA.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.
BZX84B5V1-HE3-18 Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84B5V1-HE3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B5V1-HE3-18
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Weight
    8.788352mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%