  • BZX84B3V9-HE3-18
BZX84B3V9-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B3V9-HE3-18
HK JDW NO:
884-BZX84B3V9-HE3-18
Datasheet:
BZX84B3V9-HE3-18
Purchasing and Inquiry
BZX84B3V9-HE3-18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3μA @ 1V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.A reverse leakage current that reaches 3μA is the maximum.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.
BZX84B3V9-HE3-18 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84B3V9-HE3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B3V9-HE3-18
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%