  • BZX84B3V9-7-F
BZX84B3V9-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B3V9-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84B3V9-7-F
Datasheet:
BZX84B3V9-7-F
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±2% 3.9V 3μA @ 1V -65°C~150°C 300mW TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 10068
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B3V9-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    3.9V