  • BZX84C9V1-7-F
BZX84C9V1-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C9V1-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C9V1-7-F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C9V1-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84C9V1-7-F Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 6V.Voltage (Tol) is limited to 6.08%.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.A zener current of 5mA makes it highly flexible in terms of design.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 500nA.
BZX84C9V1-7-F Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 5mA
BZX84C9V1-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84C9V1-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C9V1-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    6.08%
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    9.1V
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C9V1
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    9.1V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    2A
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Output Current
    38mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA