  • BZX84B12-G3-08
BZX84B12-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B12-G3-08
HK JDW NO:
884-BZX84B12-G3-08
Datasheet:
BZX84B12-G3-08
Purchasing and Inquiry
BZX84B12-G3-08 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 8V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.
BZX84B12-G3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84B12-G3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B12-G3-08
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    3
  • Weight
    8.107964mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    25Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Reference Voltage
    12V
  • Zener Voltage
    12V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%