  • BZX79-C8V2,113
BZX79-C8V2,113
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C8V2,113
HK JDW NO:
554-BZX79-C8V2,113
Datasheet:
BZX79-C8V2,113
Purchasing and Inquiry
BZX79-C8V2,113 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 700nA @ 5V is required.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX79-C8V2,113 Features
reverse leakage current of 700nA @ 5V
700nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX79-C8V2,113 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C8V2,113 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C8V2,113
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Base Part Number
    BZX79C8V2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700nA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA