  • BZX585-B6V8,135
BZX585-B6V8,135
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-B6V8,135
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX585-B6V8,135
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
BZX585-B6V8,135
Purchasing and Inquiry
BZX585-B6V8,135 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 2μA @ 4V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 2μA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.1V @ 100mA.
BZX585-B6V8,135 Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
BZX585-B6V8,135 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-B6V8,135 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-B6V8,135
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX585B6V8
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%